REPERTOÁR

Desertní kvidoule

Tohle dobrodružství voní dálkami Jdu hrát simultánky se sultánkami

Byl jednou jeden sultán a ten měl tři dcery. Jenže je neměl komu dát. A tak napsal do písku inzerát. Jenže ho smázla písečná bouře. Ta však přivála pohledného beduína. Jenže dcery byly tři a beduín jen jeden a sultán byl osvícenec a neuznával mnohoženství. Co s tím? Na to vám odpoví Sultán nad zlato, hříčka s orientálními zpěvy a – bude-li odvaha – i tanci. Sultánem to ovšem nekončí, nýbrž začíná. Tři kucí a jeden „boy nejen pro pánské oko“ vás přizvou k opulentnímu mejdanu na poušti! Bude se zpívat – třeba o ženě, co ráda mlsá ve velké večerní – a bude se žertovat – třeba o tom, o čem už se žertovat nesmí. Trvale udržitelný, ekologicky zodpovědný a po všech stránkách uvědomělý „environentertainmental“ kabaret. Proslýchá se, že historicky pátá kvidoule Cabaretu Calembour bude opravdovou lahůdkou a oázou humoru – ale možná je to jenom „turban story“!.

Hrají: Ivan Lupták j.h., Milan Šotek, Igor Orozovič, Jiří Suchý z Tábora, Lucie Polišenská (ze záznamu)
Orchestr Calembour: Jan Drbohlav (housle), Petr Zimák (bicí), Filip Pastula a Zdeněk Dočekal / Dominik Renč (klavír)
Hudba: Igor Orozovič
Zvuková spolupráce: Viktor Prášil, David Hahn, Tomáš Klímek
Produkce: Judita Brodská, Tereza Ondrová

Světová premiéra: 6. června 2023 ve Studiu Palmoff.

KVIDOULE IV.

Kvidoule se vrací aneb Zase ta kvidoule

Představovat Jirkovy sovy je jako nosit sovy do Athén – možná však nebude na škodu ukázat, jak se dneska mají... Jirka je totiž po deset let učil cirkusovým kouskům, z nichž tento večer předvedou to nejlepší...
K desátému výročí nadělil Cabaret Calembour sobě a svým divákům novou „kvidouli“ s pořadovým číslem čtyři – a to římská čtyři! (Po Čertovské kvidouli /2009/, Cvidouli di Campo /2011/ a obnovená /2018/, Kvidouli 3+KK /2015/.) Calembouristé se po deseti letech vrátili ke stavbě večera, jak ji představili ve své prvotině: v první půli původní písně a žertovné výstupy, v druhé kabaretní aktovka.
Nová aktovka Milana Šotka nese název Arcimimus, podtitul „slovní rohování“ a zavede nás do antiky. V blíže neurčené řecko-římské obci probíhají čas od času souboje ve slovních hříčkách o titul „Arcimimus“. Praxe je analogická současnému profesionálnímu boxu – když se najde vyzyvatel, úřadující Mistr světa musí obhajobu přijmout. Hra bude tentokrát přímo tematizovat anatomii slovních hříček.
Kvidoule IV. je tak shrnutím poetiky, díky které si Cabaret Calembour za deset let své existence získal oblibu. Dozvíte se, jak se správně kvidoulí či minimálně jak správně oloupat banán.

Hrají: Milan Šotek (v druhé půli Sorix), Igor Orozovič (v druhé půli Eruptides), Jiří Suchý z Tábora (v druhé půli Xeros), Lucie Polišenská (v druhé půli Carota) a Kristýna Farag
Orchestr Calembour: Jan Drbohlav (housle), Petr Zimák (bicí) a Kristýna Farag (flétna)
Hudba: Igor Orozovič
Výprava: Karel Čapek
Zvuková spolupráce: Michaela Patriková a Viktor Prášil
Produkce: Judita Brodská, Tereza Sochová, Veronika Schneiderová, Martin Srba

Premiéra: 29. dubna 2019 ve Studiu Palmoff.

TRIPTYCHON_DI_VOCE

Večer roztrhaný na kusy
Triptychon_di_voce

Pravdivý příběh Věstonické venuše, od jejíhož tragického skonu jsme si roku 2017 připomněli 32017 let. (Věstonická nevěsta)

Nový případ ostříleného Komisaře a jeho věrného druha, policejního praktikanta Kudliče: Na trávníku je nalezený muž roztrhaný na tři kusy. (Kudlič se vrací)

Operní pěvci záhadně přicházejí o hlas (italsky „voce“). Romanticky děsivá i děsivě romantická hororstory z nesmlouvavého prostředí světové opery. (Opera Streptokok)


To jsou tři náměty hudebního Triptychonu (každý pod patronací jednoho z tria Šotek–Orozovič–Suchý), kterým Cabaret Calembour navazuje na svůj minimuzikálek Sukna. Přídomek „di_voce“ možno číst česky „divoce“ i italsky „dy vóče“. Ano, půjde o hlas, a bude to divoké!

Osoby a obsazení:

Milan Šotek: Věstonická nevěsta

VENUŠE: Lucie Polišenská
VYŽLUCHA: Kristýna Farag
ČEPELÍN: Jiří Suchý z Tábora
PÁLAV: Igor Orozovič
VĚSTOŇ: Milan Šotek
PRAKUDLIČ: Zdeněk Dočekal

Jiří Suchý z Tábora: Kudlič se vrací (film)

KUDLIČ: Jiří Suchý z Tábora
KOMISAŘ: Igor Orozovič / Milan Šotek
ŽENA: Klára Suchá
MILENKA: Lucie Polišenská
ZAHRADNÍK: Petr Zimák
a další

Igor Orozovič: Opera Streptokok

RENÉ FOUSEK: Igor Orozovič
DONNA MARIA PULCINELLA HRUŠKOVÁ: Lucie Polišenská
HANIČKA PODŘIPSKÁ: Kristýna Farag
VINCENT K.: Milan Šotek
VYPRAVĚČ (René Fousek): Jiří Suchý z Tábora

Režie a výprava: kol.
Hudba: Igor Orozovič
Režie filmu: Vojtěch Moravec
Kamera: David Hahn
Střih: Tomáš Klímek
Zvuk: Viktor Prášil
Produkce: Judita Brodská, Tereza Sochová

Premiéra: 20. května 2017 ve Studiu Palmoff.

KVIDOULE 3+KK

Zn. šustot a cucot „calembourek“ se během produkce nezapovídá.
Kvidoule 3+KK

Tři sympatičtí kucí – jeden sympatičtější než druhý, druhý sympatičtější než třetí – podávají inzerát, v němž zvou na kolaudaci svého nového půdního „působytiště“. Diváky, své dočasné spolubydlící, pohostí várkou písní a žertovných výstupů. Ona dvě K v názvu mimo jiné značí kabaretní girls – Kecku a Kiki, bez nichž jsou kvidoule nemyslitelné.
Hravé představení, vycházející ze základní situace: soužití 3 pánů a 2 dívek, tělo na tělo, župan na župan, mění se v souboj o to, kdo ovládne půdní prostor… Dozvíte se, jak by to vypadalo, kdyby se v erotických salonech poskytovaly humoristické služby, a jedno oko nezůstane suché, až ucho vyposlechne píseň o lásce labutě k vodnímu šlapadlu. Jedním z vrcholů večera, do nějž calembouristé protentokrát zapojili nejmodernější technologie v čele s projekčním plátnem a chladicím zařízením, bude nepochybně ukázka z připravovaného muzikálu broadwayského střihu „Maryšou“, který zachovává krásu a zpěvnost jazyka bratří Mrštíků.

Hrají: Milan Šotek, Igor Orozovič, Jiří Suchý z Tábora, Lucie Polišenská, Kristýna Farag a Orchestr Calembour.

Ze záznamu: Iva Janžurová, Jiří Lábus a Miroslav Donutil

Režie a výprava: kol.
Hudba: Igor Orozovič
Produkce: Judita Brodská, Tereza Sochová

Premiéra: 9. prosince 2015 ve Studiu Palmoff.

PLEJTVÁK

Hra, jíž chybí sedm obrazů
Plejtvák

Doktor Struna, český vlastenec, přispěje zásadním dílem na zakoupení kostry plejtváka myšoka pro právě budované Národní muzeum. Po řadě eskapád – kosti plejtváka je nutno odmastit v nedaleké Ringhofferově továrně – má být skelet konečně umístěn do nové budovy. Tu za Strunou přichází prostředník ředitelství muzea, Malajel, s neradostnou zprávou: kostra se do muzea nevejde, je třeba ji zkrátit o sedm ocasních obratlů. Začíná boj mezi Strunou a Malajelem o sedmero obratlů. Vedlejší dějová linka se pak točí kolem komponování oslavné „Ódy na plejtváka“ a vztahu Strunovy služtičky k mladíkovi Karuzelskému, jenž vlastnoručně pohání druhou pražskou senzaci roku 1893 – kolotoč na Královských Vinohradech (dnes známý jako kolotoč na Letné). Hra realizovaných metafor české malosti a uměleckých kompromisů.

Osoby a obsazení:

DOKTOR STRUNA: Ivan Lupták j.h.
MAGDALENA / DOBROMILA: Lucie Polišenská
JAROSLAV KARUZELSKÝ: Jiří Suchý z Tábora
MALAJEL: Igor Orozovič
AUTOR: Milan Šotek

Hlas velryby: Linda Rybová

Text a režie: Milan Šotek
Výprava: Karel Čapek
Hudba: Igor Orozovič
Zvuková spolupráce: Viktor Prášil
Produkce: Judita Brodská, Tereza Sochová

Premiéra: 19. února 2013 na malé scéně Studia Ypsilon.

CVIDOULE DI CAMPO

Na Straně na Malé má láska namále...
A nyní už i v Libni!
Cvidoule di Campo

Autorská trojice Šotek–Orozovič–Suchý se rozkvidoulela k obnovené premiéře jejich v pořadí druhé Kvidoule z roku 2011 (premiéra 20. února v Divadle Kampa). Genia loci ostrova Kampa tentokrát vyvolá na pevnině Palmovka! Stačí jen otevřít vzorkovník látkových potahů a ožije před vámi legendární firma „Čalouník a dcera“. Láskyplné i lascivní písně prostoupí vůně tulipánů a třepetání křídel motýla, slujícího Polyommatus eros. A co teprve loutkoherecký a břichomluvecký workshop! V doprovodu proslulého Orchestru Calembour a s dívčími stálicemi po boku dospěje večer k rozevláté muzikálové miniatuře Sukna, která má jediný suk-na kráse: „kabaretní prodlouženou“ završí.

Osoby a obsazení:

OTEC (čalouník): Igor Orozovič
DÍVKA (dcera): Kristýna Farag
MLADÍK (Tychon Gangsel di Campo): Milan Šotek
SBOR (Kašpárek a Krychlička): Lucie Polišenská a Jiří Suchý z Tábora

Ze záznamu: Michal Pavlata

Režie a výprava: kol.

Obnovená premiéra: 2. června 2018 ve Studiu Palmoff.

ČERTOVSKÁ KVIDOULE

Blues, jež vás obluzuje, blůzový je blues
Čertovská kvidoule

Představovat Čertovskou kvidouli je jako nosit sovy do Athén. Možná však nebude na škodu si ji čas od času připomenout. Radou mnohou i mnohoznačnou přispěje soudce Tchi, postihne nás doba igelitová, naučíme se určovat člověka podle břicha a v burleskně-deviantním čísle si zašpásujeme s malou holčičkou. Pásmo žertovných výstupů a písní autorské trojice Šotek–Orozovič–Suchý, upravené speciálně na míru Divadla pod Palmovkou.

Hrají: Milan Šotek, Igor Orozovič, Jiří Suchý z Tábora, Lucie Polišenská, Kristýna Farag a Orchestr Calembour.

Režie: kol.
Scéna: Karel Čapek
Hudba: Igor Orozovič

Premiéra: 24. května 2009 v Divadle Čertovka.

BORŮVČÍ

Fraška nadivoko
Borůvčí

Původní kabaretní aktovka, která si bere na paškál nejpalčivější problém naší současnosti: nevěru v českých myslivnách. Vedle toho nabídne ponor do existenciální situace myslivce, který vystřelil na kance, kance zasáhl, ale tou dobou už to nebyl kanec.

Osoby a obsazení:

VRUBEL: Jiří Suchý z Tábora
VRUBELOVÁ: Lucie Polišenská
HRYCEJ: Igor Orozovič
JENÍČEK: Milan Šotek
MAŘENKA: Kristýna Farag

Text a režie: Milan Šotek
Scéna: Karel Čapek
Hudba: Igor Orozovič

Premiéra: 24. května 2009 v Divadle Čertovka.

KALAVEČER KALAMBÚR

Kalamára kalamáře nalkala do kalamáře
Kalavečer kalambúr

Kvidoulení ve volném stylu pánů Šotka–Orozoviče–Suchého aneb „Když činoherci improvizují“. Písně Cabaretu Calembour za Igorova autorského klavírního doprovodu. Večer nesčetných proměnných! Pružné složení herecké, hudební i repertoárové! Z programu dopředu dáno jen místo a čas – a čtení z Wikipedie. Pokaždé jinak, ale vždycky Calembour. Malé formy opět ve formě! Nejraději máme kalavečery Vánoční!

Poprvé: 29. září 2011 v žižkovské Kavárně Krásovka.